Životnosť diaľkového bežca: Derek Turnbull 1926-2006

Zdroj: Running Times; Runners World

Bežec a krajina

Dva roky po tom, čo zomrel Jack Foster, zomrela ďalšia novozélandská bežecká legenda majstrovstiev: Derek Turnbull, ovčí farmár, ktorý prepísal svetové rekordy vo svoje vekovej skupine od roku 1977 do roku 1991. Keď sa zotavil z mŕtvice v roku 2001, mal 79 rokov, ešte stále silne súperil na tratiach, cestných behoch a teréne, na bicykli, a strihal ovce. Zomrel počas spánku 2. novembra 2006.

Lakonický farmár zo svojim milovaným , kopcovitým ohradeným 260 hektárovým chovom oviec v Tussock Creek, v Southlande, sa prvý krát ukázal v roku 1977, keď získal zlatú medailu vo vekovej kat. 50+ na 1500 metrov na svetových majstrovstvách majstrov v Göteborgu vo Švédsku. Vždy bol nadšeným bežcom – jeho manželka Pat hovorila, že po tom, ako sa skončili miestne tance/zábavy v skorších hodinách, vymenil si topánky na bežecké a bežal späť, aby sa s ňou stretol „kvôli horúcemu, spotenému dobrému maznaniu.“

„Keď som bol mladší, nebol som dobrý,“ hovoril vždy so svojou zvyčajnou skromnosťou. Na vidieckom Novom Zélande na trávnatej bežeckej trati, zabehol takmer za dve minúty 880 metrov, míľu mal za PR 4:23 a získal niekoľko štvrtých miest na majstrovstvách, na troch a šiestich míľach na Novom Zélande. Tajomstvo jeho neskoršej veľkosti bolo to, že si dlho udržal svoju rýchlosť. V 62 rokoch prebehol 800m za 2: 14,53min, 1500m za 4: 28,00min, a 10,000m za 34:30min. V 65 rokoch prekonal míľu za 4: 56,04 a 10,000 za 34: 42,2min.

Pozbieral celkom 25 svetových rekordov vo vekovej skupine, a 28 zlatých medailí na svetových majstrovstvách, úžasné súčty pre bežce na diaľku. Štatist Al-Sheahan hovorí: „Všetky jeho rekordy sú 100% alebo blízko 100% podľa vekovej stupnici.

Dvoma maratónmi Turnbull vytvoril trvajúcu a celosvetovú slávu. V roku 1987, vo veku 61 rokov, bežal v Adelaide v Austrálii zabehol2: 38,46min a ako 65 ročný, v Londýne v roku 1992 prepísal svetový rekord na 2: 41,57hod. Bol to jeden z ôsmych zázračných svetových rekordov.

Teraz on bol ikonickým „najrýchlejším starým človekom na svete“, celebritom a bezstarostným poľnohospodárom-atlétom, uvedený v biografii v jednom videu. Novinári našli cestu do Tussock Creek. Paparazzi bojovali s ovčím výkalom na svojich mokasínoch. Články v časopise voskovali rapsodickú schopnosť Dereka stráviť svoje dni oháňaním oviec a búchaním ohradových stĺpov, a potom vyrazili na tvrdú dvojhodinovú jazdu v „medzi kríkmi“ (pôvodne lese). Derek zostal domácký a pokorný, ako kedykoľvek predtým. Jeho výcvikové nápady boli jednoduché ako pestovanie trávy. „Neviem o tom aerobickom biznise,“ povedal“. „Ja netrénujem , len behám – keď to cítim, kde to cítim, a ako sa cítim.“

Návšteva spoločnosti Sherwood Farm posvietila na to, že Derek mal pocit, že v skutočnosti vytvoril dokonale vyvážený program dlhých behov, tempa a rýchlej práce. „Cítite sa ako škrípanie dags tu na rohu?“ povedal príležitostne a vzlietol cez korene a vrchy, predlžoval svoj ohybný krok na rýchlosť pod 70 sekúnd na 400m. („Dags“ sú dlhé spletence vlny ťahajúce sa za nestrihanými ovcami, a tuhými vysušenými trusmi, ktoré spolu zvonia, ako ovce bežia). Ak chcete vidieť Dereka v jeho ošúchanej košeli, ako riadi ešte viac zbitý nákladný automobil pred pracovným gangom, bzučanie sena, ovčie bahnice, upevňovanie plôch, dojenie kráv, dá sa pochopiť, že keď šiel do kopcov, bol to jeho ďalší život, bežal ako hviezda na hlbokých úrodných zelených pasienkoch.

Jeho najväčšou hrdosťou neboli jeho medailové šampionáty, ale jeho štyri deti a jeho Pat (teraz jeho syn Guy behá na farme), ich dlhodobé priateľstvo s ostatnými bežcami ako sú Američania Kelsey a Doris Brown, a 85 akrov domorodého lesa v ich území, ktoré daroval štátu ako chránené územie. „Turnbull Reserve“ je teraz otvorená všetkým návštevníkom vrátane bežcov. Tieto veci prežijú svetové rekordy Dereka Turnbulla, to je to, čo chcel.